avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ce acte îmi trebuiesc pentru renunțarea la ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ce acte îmi trebuiesc pentru renunțarea la naționalitatea ...

Ce acte îmi trebuiesc pentru renunțarea la naționalitatea română? Am 22 de ani și locuiesc aici( Olanda) de 9 ani.Am depus adeverința (Taxe și ANAF) de la ultimul domiciliu din Romania,am un pașaport valabil , certificat de naștere și promisiunea de la Primăria unde locuiesc în Olanda.Ce documente îmi mai trebuiesc?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 22:01, 16 Ianuarie 2022
Puteti renunta la cetatenia romana dupa ce primiti oricare alta cetatenie (de ex. olandeza).

[ link extern ]

In Olanda puteti oferi dovada renuntarii la cetateniile anterioare dupa ce primiti cetatenia olandeza.

Exista o serie de exceptii care va permit sa va pastrati cetateniile anterioare. De ex. [ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 16 Ianuarie 2022
tgeorgescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandirea cetateniei romane NicolaeLulu NicolaeLulu Buna ziua, In prezent am cetatenia olandeza pe care am obtinut-o in urma renuntarii la cetatenia romana. Aceasta a fost singura modalitate in cazul meu de a ... (vezi toată discuția)
Pagube materiale cauzate de renuntarea la cetatenia romana cymsf cymsf As dori sa aplic pentru pasaport olandez, deoarece locuiesc in Olanda de mai mult de 6 ani. Problema este ca pentru aceasta trebuie sa renunt la pasaportul ... (vezi toată discuția)
Este cineva in olanda care a reusit sa nu renunte la cetatenia ... Ionel.Ru Ionel.Ru Este cineva in Olanda care a reusit sa nu renunte la cetatenia Romana dupa ce a primit cea Olandeza..? Sugestii... (vezi toată discuția)