Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ce acte îmi trebuiesc pentru renunțarea la ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ce acte îmi trebuiesc pentru renunțarea la naționalitatea ...

Ce acte îmi trebuiesc pentru renunțarea la naționalitatea română? Am 22 de ani și locuiesc aici( Olanda) de 9 ani.Am depus adeverința (Taxe și ANAF) de la ultimul domiciliu din Romania,am un pașaport valabil , certificat de naștere și promisiunea de la Primăria unde locuiesc în Olanda.Ce documente îmi mai trebuiesc?
Puteti renunta la cetatenia romana dupa ce primiti oricare alta cetatenie (de ex. olandeza).

[ link extern ]

In Olanda puteti oferi dovada renuntarii la cetateniile anterioare dupa ce primiti cetatenia olandeza.

Exista o serie de exceptii care va permit sa va pastrati cetateniile anterioare. De ex. [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator