avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Patron doar pe hartie cu datorii ANAF
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Patron doar pe hartie cu datorii ANAF

Buna ziua,

Va voi descrie o situatie a unui vecin de la tara.

In urma cu cativa ani, acestui vecin i s-a propus sa preia o firma de constructii a unui patron. Timpul a trecut si firma a intrat in faliment. Acum are o datorie la ANAF de 25000euro. Vecinul nu a avut de castigat absolut nimic din aceasta firma.

Se stie ca acest patron isi trece pe alte persoane firmele ce le admistreaza: un frate de al lui are o datorie de 250000 euro la ANAF fiind in aceeasi situatie.
Fiind semnatura vecinului pe hartie ce se poate face in astfel de situatie?
Acum nu mai poate lucra cu acte in regula deoarece 1/3 din venit i se opreste pentru a acoperi datoriile firmei.

Va multumesc pentru orice ajutor.
Cel mai recent răspuns: , 11:55, 17 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Administratorul statutar al unei societăți răspunde pentru toate obligațiille legale și precum cele stabilite prin actul constitutiv.
Trebuie să facă demersuri pentru înlocuirea sa din funcția de administrator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la functia de administrator OANABANUT OANABANUT Buna ziua, am o problema si nu stiu cum s-o rezolv. Acum cativa ani,cand eram mai tanara si mai credula, un client mi-a propus sa fiu administrator intr-o ... (vezi toată discuția)
Cota indiviza vasile rosu vasile rosu Poate fi vanduta doar cota indiviza catre o persoana care nu are in acel perimetru o proprietate? (vezi toată discuția)
Preluare srl andy.m.i. andy.m.i. Buna ziua. Am si eu o mare rugaminte la dvs. am un prieten care are o situatie mai delicata. Mama lui avea un SRL a decedat pe 25 martie, era asociat unic si ... (vezi toată discuția)