Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sora mea a decedat, soții au facut un testament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sora mea a decedat, soții au facut un testament autentic neavând ...

Sora mea a decedat, soții au facut un testament autentic neavând copii,sotul mai are dreptul la mostenirea provenită din succesiune in urma decesului tatălui ei.
Buna dimineața,
Daca sora dvs. a murit după ce a decedat tatăl ei, soțul are dreptul la succesiunea tatălui acesteia! Daca in schimb a murit sora înainte de tatăl său, soțul acesteia nu mai are dreptul la succesiunea tatălui acesteia; daca ar fi avut sora copii, puteau veni aceștia prin reprezentare, dar soțul acesteia nu poate!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti