Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Va salut cu respect! Acum o luna am redobandit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Va salut cu respect! Acum o luna am redobandit permisul de conducere ...

Va salut cu respect! Acum o luna am redobandit permisul de conducere pe baza examenului de redobandire si reducerea suspendarii de la 90 la 30 de zile (fiindu mi suspendat permisul pentru depasirea vitezei legale cu peste 50 de km/h in localitate)
Acum, mai exact acum 2 zile, am fost oprit pentru viteza in localitate, unde mi au fost acordate puncte pentru viteza si centura, acumuland, cu ce mai aveam inainte, 15 pct. Astept acum instiintare sa predau permisul de conducere. Intrebarea mea este, imi va fi suspendat dreptul de a conduce pe 30 de zile (cumul de 15 pct) sau 60 de zile (60 de zile deoarece nu au trecut 12 luni de la ultima suspendare)?
Am onoarea!
Nici una , nici alta, ati avut deja permisul suspendat, lucru ce v-a adus inapoi la starea de "baiat bun" :) :
Art. 103 din OUG 195/2002
(5) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce anulează toate punctele de penalizare acumulate până în acel moment.
[ link extern ]
latka, utilizator