Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,cum devine singura mea fica moștenitoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,cum devine singura mea fica moștenitoarea apartamentului ...

Buna ziua,cum devine singura mea fica moștenitoarea apartamentului meu cumpărat de mine prin act de vânzare cumpărare .Ce trebuie sa faca după ce eu nu mai sunt în viață?
Care este calea cea mai simpla(dacă se poate numi așa) și legală fiind șingura moștenitoare?
Aceasta LG. a moștenirii ,a suferit ceva modificări în anul 2022?
Mulțumesc anticipat!
Nu exista nici o lege a mostenirii ci prevederi cuprinse in codul civil .Dupa deeces se prezinta la un notar se dezbate succesiunea si ca mostenitoare legala mosteneste patrimoniul ramas dupa dvs.Innprimii 2 ani de la data decesului nu se plateste impozitul de 1%din valoarea bunurilor datorat ulterior ci doar onorariul notarului.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mulțumesc!