Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua ce se intampla daca nu achit o datorie ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua ce se intampla daca nu achit o datorie restanță cu ...

Buna ziua ce se intampla daca nu achit o datorie restanță cu foarte mulți ani în urmă de care am uitat si spre surprinderea mea mi-au găsit adresa si au trimis o scrisoare cei de la EOS KSI?Multumesc anticipat
Verificati din ce data provine creanta caci este foarte posibil ca sa fie prescrisa iar solicitarile recuperatorilor sa reprezinte modalitati de intimidare pentru efectuarea platii. Cu mare bagare de seama verificati sa nu fie prescrisa si actionati in consecinta prin contestarea executarii in instanta, (asta doar daca veti primi de la executorul judecatoresc comunicarea). Este o practica cunoscuta si abuziva a recuperatorilor sa ceara efectuarea unor creante prescrise.
Cel mai important este să nu efectuați nicio plată și să nu recunoasteți în vreun fel existența datoriei, pentru a nu întrerupe cursul termenului de prescripție.