Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua.. trebuie sa plătesc pensie alimentara a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua.. trebuie sa plătesc pensie alimentara a unui copil, ...

Bună ziua.. trebuie sa plătesc pensie alimentara a unui copil, pe 11 luni, dar nu știu cum sa fac, deoarece nu recunoaște ca i-am plătit nici in trecut.. D-apăi acum.. și e vorba de o suma mai mare, cum ar trebui sa plătesc ca sa pot dovedi ca intr-adevăr a primit banii, nu are cont bancar.
Și a doua întrebare, aceștia trebuiesc plătit toți odată, sau? Mulțumesc.
Buna ziua. Plătiți prin mandat poștal, pe numele mamei, și specificați în mandat că suma reprezintă obligația de întreținere. În felul acesta veți avea dovada că ați plătit.
În principiu trebuie să plătiți întreaga sumă, dar dacă nu aveți posibilitatea, plătiți atât cât puteți. Dacă nu plătiți nimic, riscați să vă alegeți cu o plângere penală pentru abandon de familie.