Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Consimtamantul privind prelucrarea datelor este… ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Consimtamantul privind prelucrarea datelor este… obligatoriu? ...

Consimtamantul privind prelucrarea datelor este… obligatoriu? Atunci, de ce se mai numeste consimtamant? Am o problema cu o firma de asigurari, care imi conditioneaza despagubirea, de furnizarea unor date extrem de personale.
Buna ziua,

Datele personale solicitate sunt prelucrate in baza contractului de asigurare, pentru ca va este solicitat consimtamantul ?

Acesta este revocabil, insa pentru prelucrarea anterior realizata, acesta este unul valid.

Cata vreme prelucrarea datelor personale intervine in baza contractului de asigurare, prelucrarea consimtamantului apare ca fiind excesiva.

Contractul de asigurare este pe numele sotului, dar eu am circulat cu masina. Acum, trebuie sa completez un aviz de dauna in care mi se cer date personale precum numele parintilor, profesia, unde lucrez si de cat timp… asta pe langa cnp serie si nr buletin. Mi se cere sa completez integral, sub amenintarea legii.
rudolf_6200, utilizator