Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns...în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns...în cazul ...

Bună ziua.
Va rog sa ma ajutați cu un răspuns...în cazul în care s-a semnat un contract de promisiune de vanzare, s-a plătit un avans la semnarea acestui contract, însă cumpărătorul nu a mai dat niciun semn de viata pana la data stipulata în contract pt plata restului de bani, depășind aceasta data...contractul rămâne valabil? Cumpărătorul are o perioada de gratie, sau poate cere restituirea avansului?
În contract este stipulat faptul ca, cumpărătorul își asuma plata diferenței de bani și încheierea actelor pana la data de, în caz contrar, avansul plătit va reprezenta dauna interese.
Eu am contactat cumpărătorul și mi-a spus ca nu are bani și ca data trecuta în contract nu reprezinta nimic, nu are importanta.
Va mulțumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~