Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere - sot in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere - sot in strainatate

Vă prezint pe scurt cazul meu:
Sunt șomeră, locuiesc în București împreună cu copilul minor de 14 ani.
Soțul meu este plecat la muncă în Danemarca din 2017.
Nu cunosc veniturile lui actuale.
Ultimul lui domiciliu cunoscut este din 2020.
Doresc să-l oblig prin hotărâre judecătorească la plata pensiei de întreținere.
Cât costă un astfel de proces, incluzând toate cheltuielile (taxe, onorariu avocat, alte cheltuieli)?
Care este durata aproximativă a procesului?
Veti putea sa il obligati la plata pensiei de intretinere de la data introducerii actiunii, nu si pentru perioada anterioara.

Durata procesului (avand in vedere ca este vorba si despre o procedura cu strainatatea) va depinde si de ce informatiii furnizati dvs pentru un domiciliu si loc de munca actual, spre a se putea verifica veniturile realizate.este greu de estmiat o durata insa nu va asteptati la ceva foarte rapid.

La fel in privinta costurilor, e vorba despre onorariile fiecarui avocat, in functie de vechime, specializare, costuri profesionale etc.
Puteți face dvs cererea, nu va trebuie musai avocat, cereți instantei sa afle veniturile, dar trebuie sa știți macar locul de.munca orasul