Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Domiciliu nou-nascut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Domiciliu nou-nascut

Buna seara,

Parintii sunt necasatoriti si au domiciliul diferit in buletine (adresele parintilor) .
Daca mama nou nascutului are in proprietate un apartment trecut ca resedinta (nu domiciliu), copilul poate fi inregistrat la primaria sectorului de care apartine apartamentul ei, cu domiciliul pe adresa de resedinta a mamei? Cu acordul tatalui, bineinteles.
eve25, utilizator
Bună seara.

Copilul se înregistrează la Serviciul de Evidență a Persoanelor, din cadrul unității administrativ teritoriale, pe raza căruia se află unitatea medicală, în care acesta s-a născut.
Din moment ce părinții nu sunt căsătoriți, domiciliul copilului este la mamă, oriunde aceasta s-ar afla, pe teritoriul României. Dacă mama copilului dorește să se deplaseze în străinătate, aceasta are nevoie de consimțământul tatălui copilului.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius