avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare act de mostenire, solutie de a evita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare act de mostenire, solutie de a evita succesiunea

Buna ziua.

Daca poate sa ma lamureasca cineva:
Bunica mea detine un apartament pe numele ei.
O casa la tara si pamant pe numele parintilor ei.

Nu are frati sau alti mostenitori. Este unica urmasa.
Ca urmasi, are doar pe tatal meu, fara alte rude.

Poate sa faca act de mostenire pe toate bunurile chiar daca pe casa si pamant nu este trecuta ca detinator, apare numele parintilor.
Trebuie facut in prezenta unui notar?

Cu actele de mostenire, in caz de deces, ce pasi trebuie sa faca tatal meu?

Ca informatie, este nevazotoare insa poate semna, aude, este constienta.

Ma intereseaza in ideea de a evita succesiunea, intrucat sunt costuri mari.

Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2022
zulg, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 12:10, 26 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Are valoare.
Doar ca pentru a intra in posesia bunurilor lasate prin testament si a deveni proprietarul lor, va trebui sa dezbateti succesiunile dupa parintii bunicii si apoi dupa bunica.
zulg a scris:


Testamentul se face doar in prezenta notarului?


Ar fi preferabil un testament autentificat de notar. (mai ales în acest caz, fiindcă ați spus că este nevăzătoare).


Ma gandesc ca ar trebui totusi facut act de donatie pentru apartament, pentru ca macar acela este pe numele ei.


Nu-i musai. Depinde ce vrea.
Dacă vrea să-l lase moștenire fiului său, atunci nu trebuie să facă nimic. Este destul să moară liniștită și o să se ocupe fiul ei de dezbaterea moștenirii ei și de obținerea certificatului de moștenitor.
Dacă vrea să-l doneze unei alte persoane, în afară de fiul ei, care oricum o va moșteni, atunci are ... sens să-l facă.
Adică, VĂD un sens în a vi-l dona dvs. (nepot) de exemplu, dar nu văd vreun sens în a-l dona chiar fiului ei. (dacă nu există și alte motive, mai ales ale ei, interne, pe care nu am de unde să le cunosc).
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2022
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere moștenire xenia_mn xenia_mn Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : Mostenire de la parinti nedezbatuta de foarte multi ani . (Proprietatea este atestata doar de testamentul ... (vezi toată discuția)
Protejare mostenire paradox paradox Buna ziua, neavand cunostinte juridice, intreb daca se poate ca bunica mea sa lase sau sa instraineze printr-un artificiu judiciar (donatie, act de ... (vezi toată discuția)
Mostenire Felicia1955 Felicia1955 Am primit de la bunicul meu prin testament un teren intravilan de 19 ari. Testamentul este redactat in anul 1960. Mostenitorii legali ai tuturor celorlalte ... (vezi toată discuția)