Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen recurs

Bună ziua. Instanța de fond a redactat și trimis hotărârea. Am primit-o. Partea adversă a solicitat completarea acesteia. Instanța a repus pe rol urmând să se pronunțe. Cele 15 zile de recurs curg de la momentul primirii hotărârii sau de la momentul soluționării cererii completatoare? Multumesc.
Având în vedere că sunt „jdămii” de excepții prin cod și legi speciale, ar trebui să nu răspundem unor întrebări de procedură câtă vreme nu știm exact despre ce o fi fost vorba. (obiectul procesului, în primul rând)

Aveți o hotărâre supusă recursului? (că nu toate sunt)
Termenul de recurs este de 15 zile? (că regula este 30, iar excepțiile sunt tot de ordinul „jdă”)
Termenul curge de la comunicare? (că nu toate curg de la acest moment, unele pot să curgă de la pronunțare)
Scrie la sfârșitul hotărârii dvs. ... cu recurs în termen de ... de la comunicare? (asta, așa, de curiozitate, căci calea de atac este prevăzută de lege, iar mențiunea nu-i musai să fie corectă).

Dacă ..., dacă ... și dacă, atunci „cele 15 zile de recurs” curg de la data comunicării (de la data poștei de pe plicul cu care ați primit comunicarea hotărârii).

Iar hotărârea ce se va pronunța cu privire la cererea de completare (hotărâre separată) este, la rândul ei, supusă acelorași căi de atac ca și hotărârea în legătură cu care s-a solicitat completarea.

romascanu, moderator