Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vrem să construim un gard din plasă.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vrem să construim un gard din plasă.

Bună seara!
Împreună cu soțul am achiziționat o suprafață de teren într-o comună, deci suntem în zona rurală.
Dorim să împrejmuim acest teren cu plasă împletită de gard.
Este nevoie de autorizație? Dacă da, ce pași trebuiesc urmați?
Vă mulțumim
pentru imprejmuiri simple este nevoie de certificat de urbanism. in unele comune, nici de atat. intrebati primaria. toate acestea sunt valabile pentru intravilan
Terenul se află în vatra satului, dar nu e construit nimic pe el. Dorim doar să îl împrejmuim.
Am plătit impozitul, iar pe chitanță scrie în dreptul terenului litera E și plată O (zero). La terenul alăturat, al fratelui, scrie litera I și plata suma de "n" lei.
Să înțeleg că terenul nostru este extravilan fiindcă nu are o construcție ridicată și putem începe să ridicăm gardul?
Precizez că prin spatele terenului este un curs de apă, un pârâu..
statutul extravilan/ intravilan e inscris in contractul de vanzare si in extrasul de carte funciara