avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce se plateste cu titlu de impozit la intretinere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce se plateste cu titlu de impozit la intretinere?

Ce se plateste cu titlu de impozit la intretinere?

Uitandu-ma cu atentie pe tabelul de costuri de intretinere (asociatie de proprietari), in grupul de coloane "cota indiviza" am vazut niste sume lunare, deloc nesemnificative, trecute sub titlul "impozite".

Ce reprezinta aceste impozite? Pe luna.

Eu deja platesc impozite (la bugetul local) pentru proprietatea mea si pentru cota parte de teren.

Am incercat sa ma interesez la asociatie (presedinta, administrator, etc), dar toti pe care i-am intrebat n-au stiut sa-mi dea un raspuns coerent.
Cel mai recent răspuns: andreiSRR , utilizator 11:46, 29 Ianuarie 2022
Si este normal ca persoanele declarate ca fiind platite cu stat de plata (de unde deduc ca sunt salarii) vs impozite sa fie astfel:

BLOC1:
salarii (total) 2140
impozite: 1302

BLOC2:
salarii (total): 1596
impozite: 1599

?

vali m a scris:

Sunt impozitele la salariile angajatilor asociatiei.
Aveti administrator cu CIM si femeie de servici, presedinte si cenzor cu contract de mandat.

in functie de cati angajati sunt ......la blocul 1 e aprox ok dar la blocul 2 nu da bine
La blocul 2 la una din persoane scrie indemnizatie = 0. Celelalte au diverse sume...


hob a scris:

in functie de cati angajati sunt ......la blocul 1 e aprox ok dar la blocul 2 nu da bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! ma puteti sfatui unde poate fi reclamata firma care ... Andreea8008 Andreea8008 Buna ziua! Ma puteti sfatui unde poate fi reclamata firma care se ocupa de administratia blocului? In repetate randuri am aparut cu restanta la intretinere, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in contextul in care pe durata pandemiei eu nu locuiesc ... ray14324 ray14324 Buna ziua, In contextul in care pe durata pandemiei eu nu locuiesc intr-un apartament mi se pune de catre administrator cate 5 m^3 in fiecare luna. Eu am ... (vezi toată discuția)
Administratorul de bloc botezclaudia botezclaudia Unde se poate reclama faptul că administratorul de bloc și nici comitetul nu vor să afișeze copii după atestatul și calificarea administratorului? Noi, ... (vezi toată discuția)