Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua!Dețin un pfa din anul 2018 și am avut ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua!Dețin un pfa din anul 2018 și am avut venituri 2018 ...

Bună ziua!Dețin un pfa din anul 2018 și am avut venituri 2018 tot anul, 2019 tot anul, 2020 tot anul iar în anul 2021 tot anul în afara de iulie și august. Sunt însărcinată în 7 luni, iar de la începutului anului 2022 nu am realizat venituri și nici nu voi mai putea realiza pana se naște copilul în martie 2022.Va rog sa îmi spuneți dacă mi se vor lua în calcul când se face calcularea indemnizației de creștere copil și aceste luni în care nu am venituri? Și dacă în anul 2021 am venituri doar pentru 10 luni, se vor mai adaugă și doua luni din anul 2o20? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

important este sa fi avut venituri timp de 12 luni, in ultimele 24 de luni, inainte de nasterea copilului
Eu am 12 luni de venituri deoarece în 2020 am realizat venituri tot anul și anul 2021 am realizat 10 luni de venituri . Dar numai în ultimile trei luni pana la nașterea copilului nu realizez venituri, dar pfa este activ. Cei de unde se calculează indemnizația de creștere copil mi-au spus ca vor pune în calculul indemnizației și aceste trei luni cu venituri 0. Mie nu mi se pare corect. Dumneavoastră cum spuneți ca e corect conform legii????
Vedeți aceste discuții
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mulțumesc frumos!