Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PFI sau SRL pentru a primi in continuare indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PFI sau SRL pentru a primi in continuare indemnizatie de crestere copil

Buna ziua!
In momentul de fata, sunt intr-o situatie dificila. Eu beneficiez de indemnizatia de crestere copil pentru ca am fost angajata la SRL-ul sotului meu. La 6 luni dupa ce am nascut, mi-am deschis un PFI pentru prestari servicii ca si asistent in brokeraj. Pana acum am incasat 1300 de lei. Am inteles de la persoanele de la ANAF, ca acest lucru ar atrage dupa sine, sistarea indemnizatiei de crestere a copilului. Alte persoane mi-au spus ca pot sa primesc pe PFI pana in 6000 de lei/an, fara sa imi fie afectata aceasta indemnizatie. Eu m-am gandit sa imi inchid PFI-ul si sa imi deschid un SRL la care sa fiu asociat unic si administrator.
Ma puteti, va rog, ajuta cu raspunsul la 2 intrebari:
1. Faptul ca am incasat acea suma de 1300 de ron, imi opreste primirea acelei indeminzatii?
2. Daca imi deschid SRL la care voi fi asociat unic si administrator, firma va fi pr profit, insa eu nu scot dividene, voi putea continua sa primesc acea indemnizatie de crestere a copilului?
1. Nu

2. Veti putea continua sa primiti acea indemnizatie de crestere a copilului.
Va multumesc pentru raspuns!