avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, As avea nevoie de o lămurire referitor la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, As avea nevoie de o lămurire referitor la programul ...

Buna ziua,

As avea nevoie de o lămurire referitor la programul Rabla.
Dacă soțul are o rabla ce apare pe numele lui la primărie dar nu este proprietarul masinii in acte, pote duce mașina la casat și implicit sa beneficieze de voucher? Sau mașina trebuie dusa la casat de către proprietarul legal?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 10:03, 2 Februarie 2022
ce inseamna ca nu e proprietarul in acte? inregistrarea la primarie se face pe baza unui act care demonstreaza proprietatea: contract vanzare, donatie, certificat mostenitor, declaratie vamala de import, si poate mai sunt. vreti sa spuneti ca nu e inmatriculata pe numele lui
Buna ziua,

Mașina este declarată la primărie dar nu este încă înmatriculata pe numele soțului.

adriandimitriu a scris:

ce inseamna ca nu e proprietarul in acte? inregistrarea la primarie se face pe baza unui act care demonstreaza proprietatea: contract vanzare, donatie, certificat mostenitor, declaratie vamala de import, si poate mai sunt. vreti sa spuneti ca nu e inmatriculata pe numele lui

am inteles: pentru a beneficia de programul Rabla, masina trebuie sa fie inmatriculata pe numele beneficiarului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Programul rabla 2013 - proprietar diferit de persoana din talonul masinii angel_3ro angel_3ro Buna ziua tuturor! Ma ajutati cu un sfat? O sa cumpar o masina prin rabla 2013, stiu ca inca nu s-a stabilit nimic dar vroiam sa va intreb daca stiti din ... (vezi toată discuția)
Un autovehicul neinscris pe numele meu poate fi dat la rabla George-Mihai George-Mihai Buna ziua, Inainte de a ma face de ras ca nu ma pricep, precizez ca am rasfoit \"enternetele\" pe toate partile vreo 5 zile si n-am gasit raspuns. Detin ... (vezi toată discuția)
Rabla local cu succesiune Dragus Corina Dragus Corina Buna ziua. Am nevoie de consultanta legata de \"\"programul rabla local\"\". Tatal meu si-a inscris autoturismul pe platforma pentru programul rabla local in ... (vezi toată discuția)