Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, As avea nevoie de o lămurire referitor la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, As avea nevoie de o lămurire referitor la programul ...

Buna ziua,

As avea nevoie de o lămurire referitor la programul Rabla.
Dacă soțul are o rabla ce apare pe numele lui la primărie dar nu este proprietarul masinii in acte, pote duce mașina la casat și implicit sa beneficieze de voucher? Sau mașina trebuie dusa la casat de către proprietarul legal?

Mulțumesc
ce inseamna ca nu e proprietarul in acte? inregistrarea la primarie se face pe baza unui act care demonstreaza proprietatea: contract vanzare, donatie, certificat mostenitor, declaratie vamala de import, si poate mai sunt. vreti sa spuneti ca nu e inmatriculata pe numele lui
Buna ziua,

Mașina este declarată la primărie dar nu este încă înmatriculata pe numele soțului.

adriandimitriu a scris:

ce inseamna ca nu e proprietarul in acte? inregistrarea la primarie se face pe baza unui act care demonstreaza proprietatea: contract vanzare, donatie, certificat mostenitor, declaratie vamala de import, si poate mai sunt. vreti sa spuneti ca nu e inmatriculata pe numele lui

am inteles: pentru a beneficia de programul Rabla, masina trebuie sa fie inmatriculata pe numele beneficiarului