avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.am divorțat de sotie și avem custodie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.am divorțat de sotie și avem custodie comună dar ...

Buna ziua.am divorțat de sotie și avem custodie comună dar ea a ecat din țară și a duc minorul la părinții ei in republica moldova cum procedez pt a putea obține custodia deplină .ținând cont de faptul că ea practic a abandonat copilul.cum o pot lua la mine
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cum a fost posibil sa iasa din tara cu copilul ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie deschise procese.
Mergeti urgent la avocat ca sa se ocupe de caz.
Cautati avocati cu experienta în asa ceva si nu începători.
Ultima modificare: Duminică, 30 Ianuarie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai când am divorțat la notar am dat semnătura dar a zis că merge pe la părinții ei.nu m-am gândit la așa cv
Ce pot face mai departe pt că nu dispun de atâția bani cum mi sa cerut.sunt disperat
Ultima modificare: Duminică, 30 Ianuarie 2022
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domiciliul,(in fapt,,)al copilului fiiind in Rep Moldova sunt competente instantele de acclo.Pt a evita ar trebui incercata procedura rapirii internationale de minori,o notificati solicitandu o sa va aduca copilul etcetc.E o problema mai i complexa nu se rezolva pe forum,urgent avocat timpul curge in defavoarea dvs...
Trebuie demarata o procedura de rapire internațională dacă situația juridica va fi asa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa fug de la sot, care este violent! taniusa73 taniusa73 Daca plecam in alta tara, eu cu sotul meu si fetita noastra (mai exact la parintii mei in Republica Moldova) si nu mai doresc sa ma mai intorc la sotul meu. ... (vezi toată discuția)
Rugăminte- divort cu minor Lucia Popescu Lucia Popescu Buna ziua! Ma numesc Lucia, am 33 ani si o fetita de 6 ani. Am intentat divorțul in Romania in 08.06.2016, pe motivul violentei in familie, lipsei de ... (vezi toată discuția)
Divort cu un copil, sotia este in republica moldova dar are cetatenie romana. copilul este cetatean roman si este cu mine acum in romania amigobz amigobz Daca divortez cum pot pastra copilul ? Daca legea il incredinteaza sotiei iar eu nu sunt de acord sa paraseasca tara sotia poate pleca cu el in republica ... (vezi toată discuția)