Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nerespectarea procedurii de catre politist poate duce ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nerespectarea procedurii de catre politist poate duce la anularea ...

Nerespectarea procedurii de catre politist poate duce la anularea unei amenzi?

Concret, am primit o amenda foarte mare (7000 lei) pentru ca beat fiind am injurat politistii chemati de un vecin.
Atat de beat eram ca printre injuraturi am facut si un gest obscen aratanu-le ce am in chiloti.
Pentru asta mi-au facut si dosar penal pentru ultraj contra bunelor moravuri.
Am contestat amenda si urmeaza sa am termen.
Pot invoca nerespectarea procedurii? Politistii nu mi-au adus la cunostinta ca sunt filmat cu bodycam, nu s-au prezentat, nu mi-au cerut sa ma legitimez. Ei ma provocau si imi spuneau "sa ies la poarta daca sunt barbat sa nu mai injur din curte ca un fatalau". Iar in momentul cand am iesit putin din curte, un alt politist ascuns dupa gard m-a trantit la pamant si m-au incatusat.
Deci intrebarile mele sunt:
1. E posibil ca pentru aceasi fapta sa primesc si amenda contraventionala de 7000 de lei, si sa mi se intocmeasca si dosar penal?
2. Faptul ca ei nu au respectat procedura, ma poate ajuta sa cer anularea acelei amenzi?

Multumesc!

juventus2020, utilizator
Buna seara,
Fără ca sa intru in detalii cu privire la comportamentul dvs., incercati sa va asumati faptele comise ca urmare a beției. Polițiștii au acționat în consecință. Angajati-va un avocat bun, macar sa aveți parte de o minimă condamnare.
Succes!