avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nerespectarea procedurii de catre politist poate duce ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nerespectarea procedurii de catre politist poate duce la anularea ...

Nerespectarea procedurii de catre politist poate duce la anularea unei amenzi?


Concret, am primit o amenda foarte mare (7000 lei) pentru ca beat fiind am injurat politistii chemati de un vecin.
Atat de beat eram ca printre injuraturi am facut si un gest obscen aratanu-le ce am in chiloti.
Pentru asta mi-au facut si dosar penal pentru ultraj contra bunelor moravuri.
Am contestat amenda si urmeaza sa am termen.
Pot invoca nerespectarea procedurii? Politistii nu mi-au adus la cunostinta ca sunt filmat cu bodycam, nu s-au prezentat, nu mi-au cerut sa ma legitimez. Ei ma provocau si imi spuneau "sa ies la poarta daca sunt barbat sa nu mai injur din curte ca un fatalau". Iar in momentul cand am iesit putin din curte, un alt politist ascuns dupa gard m-a trantit la pamant si m-au incatusat.
Deci intrebarile mele sunt:
1. E posibil ca pentru aceasi fapta sa primesc si amenda contraventionala de 7000 de lei, si sa mi se intocmeasca si dosar penal?
2. Faptul ca ei nu au respectat procedura, ma poate ajuta sa cer anularea acelei amenzi?

Multumesc!

Ultima modificare: Duminică, 30 Ianuarie 2022
juventus2020, utilizator
Cel mai recent răspuns: Livius Laslau , Consilier juridic 22:36, 3 Februarie 2022
Buna seara,
Fără ca sa intru in detalii cu privire la comportamentul dvs., incercati sa va asumati faptele comise ca urmare a beției. Polițiștii au acționat în consecință. Angajati-va un avocat bun, macar sa aveți parte de o minimă condamnare.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Injurii aacris aacris am adus injurii unui politist deoarece m-a tras din masina mea personala unde dormeam,eu m-am speriat si de aceea am reactionat asa.,ce pot pati?el mi-a facut ... (vezi toată discuția)
E ultraj? zerotika zerotika Am fost la o zi de nastere in weekend, m-am imbatat si ne-am cam certat. Au aparut din senin niste politisti. Mi-au dat un avertisment si apoi o alta amenda de ... (vezi toată discuția)
Ultraj contra bunelor moravuri overeat overeat m-am imbatat cu 2 amici intr-un garaj al unei institutii unde lucram, l-am acuzat pe amicul 1, fiind foarte beti amandoi, ca mi-a furat ceva si i-am spus sa ... (vezi toată discuția)