avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un vecin m-a reclamat pentru lipsa autorizatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un vecin m-a reclamat pentru lipsa autorizatie inchidere balcon, ...

Un vecin m-a reclamat pentru lipsa autorizatie inchidere balcon, am fost amendata de Primarie ( fără ca inspectorul care a venit sa verifice sa-mi spună cine m- reclamat , dar eu bănuiam persoana ).Am făcut plângere contraventionala motivând închiderea balconului cu mai bine de 20 de ani în urma -pot proba cu martori- urmează judecarea contestației în luna martie. Intr-o zi intalnindu-ma întâmplător cu vecinul în cauza mi-a urat succes la proces (ironic evident) și ca o sa fie și el în sala de judecata..Întrebarea mea este de unde știe el data procesului atâta vreme cât eu ma judec cu Primaria, nu cu el și dacă are dreptul sa participe la ședința de judecata.Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 1 Februarie 2022
AnaActiv, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:45, 2 Februarie 2022
Pe portalul justiției (pagina judecătoriei respective) se găsesc toate informațiile legate de desfășurarea procesului dvs., sunt publice. La fel ca și ședința de judecată.
Mulțumesc. Va mai deranjez cu o întrebare.In situația în care voi câștiga procesul (ma bazez pe dispozițiile art. 31 din Lg. 50/1991 referitor la prescrierea faptei în termen de 3 ani de la terminarea lucrarilor) ,voi putea sa înlocuiesc vechiul termopan cu care am inchis balconul cu unul nou (pt. ca s- a degradat)?.

latka a scris:

Pe portalul justiției (pagina judecătoriei respective) se găsesc toate informațiile legate de desfășurarea procesului dvs., sunt publice. La fel ca și ședința de judecată.

inchiderea fiind facuta in urma cu 20 de ani,nu mai puteti fi amendata de primarie in cazul lucrarii neautorizate...dar sunteti obligata in continuare sa autorizati lucrarea si orice modificare facuta

vecinul poate sa participe la ce sedinta vrea....nu are vreo relevanta daca e prezent,dar probabil are mult timp liber
Mulțumesc f. mult.

hob a scris:

inchiderea fiind facuta in urma cu 20 de ani,nu mai puteti fi amendata de primarie in cazul lucrarii neautorizate...dar sunteti obligata in continuare sa autorizati lucrarea si orice modificare facuta

vecinul poate sa participe la ce sedinta vrea....nu are vreo relevanta daca e prezent,dar probabil are mult timp liber

Nu intra in responsabilitatea inspectoru;ui sa va informeze date cu caracter personal aflate sub incidenta GDPR
Automat daca ati contestat PV contraventie,autoritatea va chema ca martor persoana petent pentru clarificari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balcon inchis marin1ian marin1ian Balconul meu a fost inchis de tatal meu cu cornier si sticla inainte de 1989. Am fost reclamat la politia locala pentru acest fapt. Care pot fi consecintele ... (vezi toată discuția)
Probleme cu vecinul Barbu Edina Barbu Edina Buna ziua, Numele meu este Barbu Edina, din Oradea, divortata mama unei fetite de 7 ani. Va contactez in legatura cu o problema pe care o am cu vecinul ... (vezi toată discuția)
Refuz inchidere balcon - reabilitare termica CVB13 CVB13 Buna ziua, tuturor, Asociatia de proprietari de unde locuiesc, la bloc, a decis sa inscrie respectivul bloc in programul de reabilitate termica. Desi ... (vezi toată discuția)