Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un vecin m-a reclamat pentru lipsa autorizatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un vecin m-a reclamat pentru lipsa autorizatie inchidere balcon, ...

Un vecin m-a reclamat pentru lipsa autorizatie inchidere balcon, am fost amendata de Primarie ( fără ca inspectorul care a venit sa verifice sa-mi spună cine m- reclamat , dar eu bănuiam persoana ).Am făcut plângere contraventionala motivând închiderea balconului cu mai bine de 20 de ani în urma -pot proba cu martori- urmează judecarea contestației în luna martie. Intr-o zi intalnindu-ma întâmplător cu vecinul în cauza mi-a urat succes la proces (ironic evident) și ca o sa fie și el în sala de judecata..Întrebarea mea este de unde știe el data procesului atâta vreme cât eu ma judec cu Primaria, nu cu el și dacă are dreptul sa participe la ședința de judecata.Multumesc.
AnaActiv, utilizator
Pe portalul justiției (pagina judecătoriei respective) se găsesc toate informațiile legate de desfășurarea procesului dvs., sunt publice. La fel ca și ședința de judecată.
Mulțumesc. Va mai deranjez cu o întrebare.In situația în care voi câștiga procesul (ma bazez pe dispozițiile art. 31 din Lg. 50/1991 referitor la prescrierea faptei în termen de 3 ani de la terminarea lucrarilor) ,voi putea sa înlocuiesc vechiul termopan cu care am inchis balconul cu unul nou (pt. ca s- a degradat)?.

latka a scris:

Pe portalul justiției (pagina judecătoriei respective) se găsesc toate informațiile legate de desfășurarea procesului dvs., sunt publice. La fel ca și ședința de judecată.

inchiderea fiind facuta in urma cu 20 de ani,nu mai puteti fi amendata de primarie in cazul lucrarii neautorizate...dar sunteti obligata in continuare sa autorizati lucrarea si orice modificare facuta

vecinul poate sa participe la ce sedinta vrea....nu are vreo relevanta daca e prezent,dar probabil are mult timp liber
Mulțumesc f. mult.

hob a scris:

inchiderea fiind facuta in urma cu 20 de ani,nu mai puteti fi amendata de primarie in cazul lucrarii neautorizate...dar sunteti obligata in continuare sa autorizati lucrarea si orice modificare facuta

vecinul poate sa participe la ce sedinta vrea....nu are vreo relevanta daca e prezent,dar probabil are mult timp liber

Nu intra in responsabilitatea inspectoru;ui sa va informeze date cu caracter personal aflate sub incidenta GDPR
Automat daca ati contestat PV contraventie,autoritatea va chema ca martor persoana petent pentru clarificari