Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am divortat de fostul meu pe cale amiabila ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am divortat de fostul meu pe cale amiabila in 2010. ...

Buna ziua,
Am divortat de fostul meu pe cale amiabila in 2010.
Impreuna detinem o casa primita de la parintii mei printr-un contract de vanzare-cumparare..in 1998 noi casatorindu-ne in 1995.
Fostul meu sot are 2 copii majori din prima casatorie.
Dupa divort eu am reinoit casa fiind la munca in strainatate costul ei aproximativ 60000€.
Copii fostului meu sot vor un partaj pe cale amiabila deoarece fostul meu sot a decedat in 2021 iar noi nu am facut partaj.
Intrebarea mea:
Cat trebuie sa le dau copiilor fostului meu sot avand in vedere ca el nu a contribuit cu absolut nimic la casa a parasit domiciliul si nu am locuit impreuna decat 5 ani.
Nu au rezultat copii din casatoria noastra,nu avem imobile de impartit,doar casa parinteasca care ne-a vandut-o noua.
Multumesc din suflet!

Pai dvs nu vreti sa le dati nimic, iar ei vor jumatate din valoarea casei. Daca nu ajungeti la o intelegere, va veti judeca, unde va trebui sa probati ca nu a contribuit cu nimic.
Multumesc mult.