avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Se poate scade la cheltuieli CAS-ul?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Se poate scade la cheltuieli CAS-ul?

Buna ziua!
Sunt firma PFA (fara alti angajati) si stiu ca nu se scade pe cheltuieli CAS(eu platesc doar cotizatie la pensii, nu si sanatate).
S-a modificat ceva de anul acesta? Se poate scade la cheltuieli CAS-ul?
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 14:29, 3 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da se scade pe declaratia unica contributia la CAS .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am pfa și plătesc separat contribuția la pensie Ganoderma13 Ganoderma13 Contributie Casa de Pensii Buna ziua! Revin si anul acesta cu urmatoarea intrebare: sunt PFA si am contract separat cu Casa de Pensii unde imi platesc ... (vezi toată discuția)
Taxe pfa daca ai si calitatea de salariat Zaicick2009 Zaicick2009 buna ziua, as vrea sa imi infiintez un pfa, dar sunt un pic bulversata in privinta taxelor obligatorii. am auzit mai multe variante cum ar fii: - daca ai ... (vezi toată discuția)
Pfa cu angajat full time, daca mai trebuie sa plateasca contributii sociale in plus? CristiP112 CristiP112 Buna ziua, Am un PFA care in anul 2023 a realizat un profit intre 12 si 24 salarii minime brute. Pe acest PFA am un angajat care a fost plătit cu salariul ... (vezi toată discuția)