avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj/Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj/Mostenire

Buna ziua,
In caz de divort, apartamentul mostenit de sotie de la mama decedata, in care ambii soti au locuit 20 ani poate fi subiect de partaj intre soti?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:01, 21 Aprilie 2022
Nu, este bunul sau propriu.
Art. 340 c.civ.
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
.........................................................................
Bună ziua
Sunt în relație cu o femeie care e în divorț și avem un copil facut intimpul căsătoriei stiu legea ,dar întrebarea mea este
Soțul mamei recunoște ca nu e copilul lui dar vrea sa facă test adn
Cine plătește
?
Nu ca vrea, ci ca cere instanta. Va plati el si apoi recupereaza banii de la voi sub forma cheltuielilor de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt în relație cu o femeie care e în divorț și avem un ... Ben ten  10 Ben ten 10 Sunt în relație cu o femeie care e în divorț și avem un copil facut intimpul căsătoriei stiu legea ,dar întrebarea mea este Soțul mamei recunoște ca ... (vezi toată discuția)
sunt în relație cu o femeie care e în divorț și avem un ... Ben ten  10 Ben ten 10 Sunt în relație cu o femeie care e în divorț și avem un copil facut intimpul căsătoriei stiu legea ,dar întrebarea mea este Soțul mamei recunoște ca ... (vezi toată discuția)
Am dreptul ca fostă soție la locuința în care am stat ... Nela Draia Nela Draia Am dreptul că și fostă soție la locuința în care am stat împreună cu soțul dacă a fost dobândită cu act de moștenire? Mulțumesc. (vezi toată discuția)