Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj/Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj/Mostenire

Buna ziua,
In caz de divort, apartamentul mostenit de sotie de la mama decedata, in care ambii soti au locuit 20 ani poate fi subiect de partaj intre soti?
Nu, este bunul sau propriu.
Art. 340 c.civ.
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
.........................................................................
Bună ziua
Sunt în relație cu o femeie care e în divorț și avem un copil facut intimpul căsătoriei stiu legea ,dar întrebarea mea este
Soțul mamei recunoște ca nu e copilul lui dar vrea sa facă test adn
Cine plătește
?
Nu ca vrea, ci ca cere instanta. Va plati el si apoi recupereaza banii de la voi sub forma cheltuielilor de judecata.