Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.sunt căsătorită dar nu mai stau cu soțul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.sunt căsătorită dar nu mai stau cu soțul de 4 ani ...

Buna ziua.sunt căsătorită dar nu mai stau cu soțul de 4 ani de zile.fiecare și a refacut viața dar nu vrea sa divorțeze.între timp s a născut un băiețel ,care acum are doi ani.Menționez ca in certificatul de naștere e soțul trecut ca tata și nu vrea nicicum sa coopereze sa divorțăm și sa acorde copilului dreptul de a călători și de a purta numele tatălui lui natural.Menționez ca nu stau bine financiar ca sa pot sa îmi permit teste de paternitate si procese lungi cu avocați.va rog Spune-ți mi ce e de făcut! Menționez ca am depus odată pt ordonanța prezidențială dar din cauza pandemiei nu am putut pleca si a expirat.Menționez ca el locuiește in Suedia , este roman stabilit acolo.Va mulțumesc!
Criss81, utilizator
Trebuie să deschideți proces pentru tăgadă de paternitate. Altă variantă de rezolvare nu aveți.

Tata biologic nu-l poate trece pe numele lui fără proces.
Dapix, utilizator
Fără proces nu puteți rezolva nimic.
Ca sa călătoriți puteți avea custodie exclusivă și nu va mai trebuie acordul tatălui dar fara proces nu se.poate.
Nu se poate face nimic pe cale amiabila, nici măcar divortul, dacă soțul este plecat în străinătate.
Trebuie proces atat pentru divorț cât și pentru tagada de paternitate( în cadrul căreia se face obligatoriu și testul ADN cu tatal biologic).
Casatoria se desface și fără ca soțul dvs sa fie de acord sau fără a fi prezent în cadrul procesului.
Cu cât amânați mai mult procesul cu atât lucrurile se pot complica și mai mult.
Cautati un avocat care sa accepte plata onorariului esalonat și va rezolvați problemele.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Strangeti bani,faceti un efort altfel nu rezolvati niciodata.Puteti incepe cu o consultstie,o discutie cu un av pt a intelege ce variante aveti,care sr fi costurile etc.Aveti un partener rude,familie probabil,in loc de telefoane de ultima generatie sau credite pt televizoare de un metru faceti un imprumut pt a va lamuri situatia.
Colegul avocat are dreptate.
Nu veti rezolva niciodata daca nu va mobilizati financiar.
Nu sunt costuri atat de ridicate.
Nu aveti alta cale.
Puteti apela la avocat ca sa va redacteze macar actiunea de divort si sa puteti deschide procesul de divort.
Costul pentru redactare este mult mai redus decat cel pentru reprezentare in instanta.
Aveti sanse de castig de cauza dar trebuie totul facut ca la carte.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat