Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie vechime cumulata - ani de munca in Italia si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie vechime cumulata - ani de munca in Italia si Romania

Buna ziua,

O femeie de 59 ani, cu vechime in munca de 20 ani in Italia si 2 ani vechime in România, poate cumpara vechime in România pentru pensionare anticipata in Romania? Si de cati ani ar fi nevoie?

Va multumesc.

eve25, utilizator
Nu poate cumpara vehime in munca pentru pensionarea anticipata. Contractul de asigurare socială se încheie doar în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă și numai pentru perioade anterioare.