Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ! Am o sora bolnava de oligofrenie, gradul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ! Am o sora bolnava de oligofrenie, gradul II . Orfana ...

Buna ziua ! Am o sora bolnava de oligofrenie, gradul II . Orfana fiind de ambii parintii, am incercat sa ii fac pensie de urmaș dar suma este foarte mica, incat nu ajunge nici sa o internam la un spital de stat pentru persoane cu dezabilitati. Fratii mei, 5 la numar, nu doresc sa contribuie si nu ma ajuta in nici un fel. Intrebarea mea este in felul urmator: Exista un cadru legal prin care sa pot contest decizia in ceea ce priveste pensia sau ii pot face pe fratii mei, legal vorbind sa contribuie ? Orice parere/ sugestie sau sfat m-ar ajuta foarte mult. Multumesc anticipat.
Sunteti tutorele ei?
Putetisa cereti in instanta pensie de întreținere de la frati pt ea.
Ce suma este pensia de urmas si cat costa sa o internati?
gi-jane2, moderator
Buna ziua. Nu, nu sunt tutorele ei , dar a ramas in grija mea. Pensia ei acutuala este de 700 de lei. Oare stitit /puteti sa imi puteti oferi mai multe detalii despre pensia de intretinere pe care as putea sa o cer in instanta ? Multumesc aniticipat ( tot eu am scris intrebarea de mai sus)
Ioana Andrada, utilizator
ca sa puteti cere pensie trebuie sa fiti reprezentantul ei legal, numit de o instanta.