Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere pensia ...

Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere pensia alimentara,acum duoa 1 an m am recasatorit cu ea,pensia alimentara trebuie platita in continuare sau nu ? Multumesc
Nu, pensia nu mai trebuie achitata.
Intretinerea copilului se face acum în natura de ambii părinți.
Felicitari!Casa de piatra!
Va multumesc mult! Dar atunci in disperarea mea sa divortam in sentinta de divort s a adaugat o clauza in care spune ca nu am voie sa imi scot copilul din localitate fara acordul ei,acum pot sa ma duc cu el si altundeva fara am probleme dupa aceea ? In caz ca ea zice da puteti merge,si oe cand ies din oras sa cheme politia ?

Avocat Neagu Elena a scris:

Nu, pensia nu mai trebuie achitata.
Intretinerea copilului se face acum în natura de ambii părinți.
Felicitari!Casa de piatra!

Politia nu are legatura cu convenția dvs de la divort.
Acum o saptamana aveati alta poveste, v-a recasatorit zilele astea?
Buna ziua da,am hotarat de comun acord sa ne impacam,pentru copil,ne am recasatorit,dar stau asa cu frica ca ar putea sa faca niste chestii,de asta am apelat la Avocat.ro...imi cer scuze daca am spus ceva gresit atat timp cat mi a scris un moderator

gi-jane2 a scris:

Politia nu are legatura cu convenția dvs de la divort.
Acum o saptamana aveati alta poveste, v-a recasatorit zilele astea?

Daca v-ati recăsătorit cu ea și locuiți împreună nu mai datorați pensia de întreținere pentru minor.
Daca va executa silit apelati la avocat deoarece executorii este posibil sa nu ia în seamă acest lucru.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat