Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere pensia ...

Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere pensia alimentara,acum duoa 1 an m am recasatorit cu ea,pensia alimentara trebuie platita in continuare sau nu ? Multumesc
Fiind casatoriti legal se presupune ca exista acordul tacit al deplasarii minorului, existand totodata si incunostiintarea despre acea deplasare caci relatiile sunt cordiale si se discuta aspectele acestea in casa.. Deci puteti merge linistit cu copilul, insa nu puteti parasi tara fara acordul ei. Orice decizie privind minorul se ia de comun acord de catre parinti.
Va multumesc din suflet

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Fiind casatoriti legal se presupune ca exista acordul tacit al deplasarii minorului, existand totodata si incunostiintarea despre acea deplasare caci relatiile sunt cordiale si se discuta aspectele acestea in casa.. Deci puteti merge linistit cu copilul, insa nu puteti parasi tara fara acordul ei. Orice decizie privind minorul se ia de comun acord de catre parinti.