avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere pensia ...

Buna ziua,Am divortat la notar si pe sentinta imi cere pensia alimentara,acum duoa 1 an m am recasatorit cu ea,pensia alimentara trebuie platita in continuare sau nu ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexrolyy , utilizator 20:05, 9 Februarie 2022
Fiind casatoriti legal se presupune ca exista acordul tacit al deplasarii minorului, existand totodata si incunostiintarea despre acea deplasare caci relatiile sunt cordiale si se discuta aspectele acestea in casa.. Deci puteti merge linistit cu copilul, insa nu puteti parasi tara fara acordul ei. Orice decizie privind minorul se ia de comun acord de catre parinti.
Va multumesc din suflet

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Fiind casatoriti legal se presupune ca exista acordul tacit al deplasarii minorului, existand totodata si incunostiintarea despre acea deplasare caci relatiile sunt cordiale si se discuta aspectele acestea in casa.. Deci puteti merge linistit cu copilul, insa nu puteti parasi tara fara acordul ei. Orice decizie privind minorul se ia de comun acord de catre parinti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua Maria36 Maria36 Sunt divortata de aproape un an si din casnicia anterioara am 2 copii un baietel de 12 ani si o fetita de 7 ani jumate.In urma deciziei divortului fetita a ... (vezi toată discuția)
Recurs/apel hotarare de divort !!! bflorin24 bflorin24 Buna ziua, As dori sa stiu si eu daca ma ajuta sau imi este de vreun folos sa fac apel sau recurs (nu stiu care este diferenta dintre ele) asupra ... (vezi toată discuția)
Autoritate parinteasca exclusiva mama, recasatorire cu tatal copilului, necesitate acord iesire din tara minor Justitiarul711 Justitiarul711 O familie cu un copil divorteaza. In urma divortului copilul este incredintat de comun acord doar mamei. In acest caz de cate ori mama a fost nevoita sa plece ... (vezi toată discuția)