Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate vanzare auto fara acte
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

vanzare auto fara acte

Bună ziua,
acum 18 ani, am cumpărat un autoturism și nu l-am trecut pe numele meu. Am vândut la rândul meu mașina după un an, deci în 2004.
Am primit o notificare (februarie 2022) de la un avocat că proprietarul din acte solicită să radiez mașina, dar din moment ce eu am vândut-o acum 17 ani, evident nu mai pot face asta...
Poate accepta instanta o astfel de acțiune în condițiile în care termenul de prescripție a dreptului de acțiune este de 3 ani?

O altă întrebare ar fi: poate instanța să mă oblige să radiez mașina în condițiile în care eu nu mi-am îndeplinit această obligație acum 18 ani? Mai exact, prescripția extinctivă e valabilă și pentru obligația mea neîndeplinită de perfectare a actelor?
gi-jane2, moderator
Instanhta de judecta sesizata de parte interesata poate sa dispuna hotarare prin care sa fiti obligat sa prezentati vanzatorului dovada radierii bunului mobil
Exista variante de solutionat radiere auto fara implicarea instantei de judecata