Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine poate atesta in scris ca o persoana are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine poate atesta in scris ca o persoana are discernamant?

Buna ziua,

Pentru a incheia un contract de vanzare cumparare cu o persoana in varsta conform "Lege 36/1995 Art. 60. - Când notarul public are îndoieli cu privire la deplinătatea facultăţilor mintale ale vreuneia dintre părţi, procedează la autentificare numai dacă un medic specialist atestă în scris că partea poate să-şi exprime în mod valabil consimţământul în momentul încheierii actului." trebuie mers la un medic specialist.
Ce inseamna "medic specialist"? Fara INML care este o institutie.

Dupa cum scrie in lege, nu s-a specificat in mod expre institutia INML, in lege scrie un medic specialist.

Asadar care este acel medic specialist care poate atestă în scris ca are discernamant o persoana in varsta?
Persoana in varsta se poate prezenta la orice medic psihiatru?

Multumesc.
M0t0, utilizator
Discernământul se stabileşte, potrivit legii, prin expertiză medico-legală psihiatrică. (art. 13 alin. 4 din Legea nr 487/2002)

Articolul pe care l-ați citat dvs. nu mai este în vigoare. Legea 36/1995 este la a patra republicare.
romascanu, moderator