Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fortare cedare drum in co proprietate fortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fortare cedare drum in co proprietate fortata

Buna ziua comunitate,

Poate ma puteti ajuta cu o clarificare la speta de mai jos:
Detin un imobil si un teren drum de servitute(co proprietate fortata cota parte) si doresc sa donez/cedez drumul primariei.
Suntem 27 de case in aceasta situatie, iar unul dintre vecini(al 28 lea) exclude acest lucru.
Exista vreo parghie legala sa l fortam sa cedeze drumul primariei?
Primarul a zis ca da, prin proces, dar nu a detaliat.

Multumesc anticipat
colyro, utilizator
Nu este nimeni din bransa care sa se fi lovit de un astfel de caz? Sau ce zice legea pe o astfel de situatie?
Buna ziua, Este o problema cu aceasta donatie/cedare in situatia unei coproprietati fortate. De ce? Pentru ca nu se poate iesi dintr-o coproprietate fortata decat in mod amiabil. In continuare, inseamna ca donatie cu forta nu se poate face, adica cei 27 sa il fortati pe cel de-al 28-lea sa isi doneze partea. Daca primarul v-a spus ca se poate face asa ceva, poate ca ar fi bine sa mai discutati odata si sa-l intrebati in 2-3 cuvinte, care este calea, adica cum stie dansul ca s-a mai facut.
Deci, in opinia mea, donatie nu se poate. Ramane cealalata varianta, cedarea (un termen generic), insa in practica se poate infatisa cumva, sub forma unui drept de folosinta, de inchiriere, sau de administrare. Insa, primaria nu ava accepta asa ceva. Stiu, ca sa intervina acolo, sa asfalteze si sa intretina drumul, terenul trebuie sa fie in domeniul privat al uat.