Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuzarea completului de judecata la fiecare termen. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuzarea completului de judecata la fiecare termen. Ce se poate face?

Ce se poate face in cazul in care partea adversa formuleaza verbal cerere de recuzare a completului de judecata la fiecare termen iar ulterior nici nu o depune in forma scrisa si nici nu o timbreaza.
Mentionez ca procesul se judeca dupa vechiul cod de procedura civila.
Multumesc.
Instanța poate aplica sancțiunea amenzii pentru formularea, cu rea-credinţă, a unei cereri de recuzare (art 108 ind 1 în vechiul cpc)
romascanu, moderator
Este urat asa...
Daca nici nu timbreaza poate fi amendat.

Daca ar timbra, măcar ar avea o justificare...

Sunt situații în care judecatorii trebuie recuzați în mod constant și continuu dar este de bun simt sa timbrezi...
Asa este frumos și elegant desi f enervant pentru judecatorii instantei...

Dar, când judecatorii nu sunt eleganți...chiar nu vad sensul sa mai existe eleganta în proces.

Revenind la problema dvs., ca să nu scriu câteva mii de pagini, apare întrebarea, de ce tot recuza persoana?
Manuela Rășină, administrator
Este un abuz de drept procesual care poate fi sanctionat de instanta,solicitati amendarea .
Va multumesc pentru raspunsuri.
O ultima intrebare: Care complet ar trebui sa aplice sanctiunea amenzii judiciare, cel recuzat, dupa anularea cererilor de recuzare ca netimbrate si reluarea judecatii, sau completul care judeca cererile de recuzare?
Acesta din urma s-a multumit de fiecare data sa invoce lipsa timbrarii fara sa faca vre-o mentiune ca nu exista o cerere scrisa de recuzare, ca nu s-a indicat vre-un motiv de recuzare sau ca noi am depus cerere scrisa de amendare a partii adverse (e adevarat, fara sa indicam temeiul de drept).

Cererile de recuzare au fost formulate verbal in sedinta dupa ce instanta nu a amanat judecata pentru a 4-a, a 5-a oara pentru lipsa aparatorului ales, dupa ce instanta i-a respins proba cu expertiza in recurs, etc. DAR partea precizeaza de fiecare data ca va redacta si va motiva cererea in scris dupa ce i se va comunica cuantumul taxei judiciare de timbru. Ulterior nu mai face nici un demers in legatura cu aceste cereri.