Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit microintreprindere

impozitul pe venit pentru microintreprindere platit in plus conform impozitului forfetar se va putea regulariza in 2010 ? am inteles ca cei care sunt platitori de impozit 16% vor regulariza impozitul prin declaratia 101.
cameli, utilizator
Din pacate ce e platit ramane bun platit. Nici macar la cei cu impozit pe profit regularizarea nu se face "ca la carte". Am facut o adresa la AFPS 2 si AFPS 4 cu exemplul pe care l-am dat mai sus si mi-au raspuns cu o nonsalanta nesimtita ca e un calcul foarte corect si ca nu e nimic platit in plus. La cei cu 16%, daca o sa verificati noua forma a declaratiei 101, veti vedea ca daca ati avut ghinionul sa aveti diferente mari de impozit de la un trimestru la altul - in sensul ca in 2 ati platit ce e calculat, iar in celelalte 2 (dintre care unul e trim IV) ati platit minim, atunci rezulta o presiune fiscala mult mai mare de 16%. Mie mi-a rezultat si 35%...

Asta e:sorry: