avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune.Buna ziua. Parintii mei au divortat.Fiecare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune.Buna ziua. Parintii mei au divortat.Fiecare s_a recasatorit cu ...

Buna ziua.
Parintii mei au divortat.Fiecare s_a recasatorit cu altcineva cu acte.
Tatal meu a decedat si nu a avut cu a doua sotie nici un copil.
As dori sa stiu care sunt procentele ce imi revin ca unic mostenitor al tatalui meu?
Mentionez ca tatal impreuna cu a doua sotie sunt proprietarii unui apartament.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bosulica , utilizator 17:26, 17 Februarie 2022
din pacate pt dvs, nu sunteti unicul mostenitor al tatalui, e si sotia sa.
din jumatatea lui de apartament, dvs mosteniti 3/4, deci veti avea 3/8 din casa, de n-o fi lasat vreun testament
Va multumesc frumos. Nedrepte mai sunt legile in Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire. ghita1958 ghita1958 am fost casatorit cu o femeie cu patru copii,declar ca nu sunt ai mei,,doamna a decedat eu m-am recasatorit,as dori sa-mi spuneti daca persoana cu care sunt ... (vezi toată discuția)
Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul Qubik Qubik Concret: sunt 2 copii, majori. Mama a decedat acum 20 de ani. Copiii , majori la decesul mamei au renunțat la mostenire. Tatal a devenit astfel unic ... (vezi toată discuția)
succesiune dupa decesul ambilor părinti ? cine ... nktnik nktnik Cine vine la succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine vine la dezbaterea succesoriala in cazul in care dupa decesul ambilor parinti eu fiind copilul ... (vezi toată discuția)