Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca sant parte vătămata si dau o declarație unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca sant parte vătămata si dau o declarație unui organ de ...

Daca sant parte vătămata si dau o declarație unui organ de urmarire penală( subcomisar) avand mari indoieli asupra corectitudinei acestuia,in ceeace a scris el , dar semnez declarația fara a o parcurge de citit,fiind inteligent manipulat de acesta.Solicit o copiec,dar sant refuzat .Fac cerere la primul procuror și nu primesc nici-un raspuns, ce cale legală am ca sa inteleg că in Romania transparența este chiar transparență..Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua!
Puteti primi doar copie a procesului-verbal pe care il semnati. Copii ale declaratiilor se pot obtine doar printr-o cerere de studiu al dosarului. Dupa depunerea cererii, procurorul va comunica cand puteti vedea dosarul, poate dura si un termen mai indelungat pana va accepta cererea. Apoi, in urma studierii dosarului, solicitati copii ale actelor de la dosar, inclusiv a declaratiei.
Cerere de consultare a dosarului, este singura varianta, daca vreti sa vedeti declaratia.
Pentru o aparare efectivă, mai ales ca observ ca sunteti stresat si timorat in fata organului de up, angajati-va un avocat care sa va asiste.