Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare

Buna ziua! Eu sunt studenta in anul 3, parintii mei sunt divortati de cand aveam 1 an, iar de la 18 ani eu nu am mai primit din partea tatalui pensia alimentara stabilita prin hotarare judecatoreasca. Ce demersuri trebuiesc facute pentru a primi banii din urma si sa primesc in continuare? Mentionez faptul ca el intre timp s-a pensionat si are posibilitatea de a o plati, dar refuza. Multumesc anticipat!
AndreeaGAC, utilizator
Din pacate nu exista nicio obligatie din urma. Obligatia din vechea hotarare a incetat la 18 ani.

In prezent trebuie sa formulezi actiune in instanta, sa faci dovada starii de nevoie si a continuarii studiilor si sa soliciti obligarea la plata pensiei. Se va acorda numai de la data introducerii actiunii, nu si retroactiv.
Daca a intrerupt plata după implinirea varstei de 18 ani iar vechea hotarare era obtinuta cand erai minoră va trebui sa introduci o noua actiune facand dovada ca urmezi studii universitare.Daca ai o hotarare obtinuta dupa majorat poti sa mergi la un executor judecatoresc si sa soliciti plata pe ultimii 3 ani.