Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care sunt viciile care duc la anularea unui contract ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care sunt viciile care duc la anularea unui contract de mandat?

Buna seara! Care sunt viciile care duc la anularea unui contract de mandat? Concret: contractul de mandat, semnat de presedinte si membrii comitetului executiv al asociatiei de proprietari, a fost prelungit prin act aditional semnat de membrii comitetului executiv, presedintele dandu-si demisia din motive personale, in scurt timp dupa alegeri. Ulterior s-a constatat ca membrii comitetului executiv care au semnat actul aditional, erau doar proprietari, care semnase adeziunile pentru a fi membrii ai asociatiei, dar nu erau inregistrati la grefa judecatoriei. In aceste conditii, clauzele contractului de mandat, prelungit cu act aditional sunt valide? Multumesc!

gi-jane2, moderator
pentru cine a fost facut mandatul?prelungirea unui mandat este facuta in baza votului din AG.....com ex. nu poate decide o astfel de prelungire

nu este necesara actualizarea la judecatorie in cazul modificarilor ce privesc membrii com ex
Mandatul a fost facut pentru cenzor. S-a luat acordul proprietarilor cf art 50 (2) din Legea nr 196/2018 "b) în baza declarațiilor scrise și semnate ale fiecărui proprietar." Dar, asa cum am scris "Ulterior s-a constatat ca membrii comitetului executiv care au semnat actul aditional, erau doar proprietari, care semnase adeziunile pentru a fi membrii ai asociatiei, dar nu erau inregistrati la grefa judecatoriei. In aceste conditii, clauzele contractului de mandat, prelungit cu act aditional sunt valide? Multumesc!"
este valid atata timp cat cenzorul este proprietar si in contractul de mandat s-au respectat termenii discutati/votati in AG(de ex remuneratia)

la judecatorie se fac doar modificarile referitoare la statut si proprietari/membri(proprietari care depun ulterior cererea
de adeziune sau cei care devin ulterior proprietari prin vanzarea ap de catre actualii membri)
hob, utilizator