avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverință vechime pentru posturi dinainte de 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverință vechime pentru posturi dinainte de 2011

Bună ziua,

Vreau să mă înscriu la un concurs și m-am uitat prin dosarul cu documente de la fostele locuri de munca.
Am un contract de muncă din 2008 și un contract de drepturi de autor + o adeverință despre veniturile încasate în 2006 la alt loc de muncă la care se pare că am lucrat doar cu contract de drepturi de autor.
Pot obține de la angajatorii respectivi adeverințe de vechime în muncă, dacă mă adresez lor, sau nu, dat fiind că pe vremea respectivă existau cărți de muncă și se pare că angajatorii respectivi nu mi-au făcut carte de muncă?

Mulțumesc
Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2022
Morera, utilizator
Cel mai recent răspuns: Morera , utilizator 14:10, 25 Februarie 2022
Dacă ați prestat activitatea în baza unui contract de drepturi de autor , atunci nu aveți cum sa obțineți adeverinta de vechime.

Potrivit Codului muncii, munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Ultima modificare: Vineri, 25 Februarie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc pentru răspuns.
Am înțeles legat de acel contract.
Dar pentru al doilea contract din 2008, are și număr de înregistrare, pot obține? Știu că în vremea respectivă existau cărți de muncă dar nu știu de ce nu mi s-a făcut.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Dacă ați prestat activitatea în baza unui contract de drepturi de autor , atunci nu aveți cum sa obțineți adeverinta de vechime.

Potrivit Codului muncii, munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Pertru c.i.m., va puteti adresa direct ITM-ului pentru eliberarea unei adeverinte de vechime
Mulțumesc pentru răspuns!

Cornel Vasile a scris:

Pertru c.i.m., va puteti adresa direct ITM-ului pentru eliberarea unei adeverinte de vechime

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca neinregistrat la timp Mlucian Mlucian am lucrat in 2008-2010 la o firma,nu conteaza numele cu jumatate de norma si am semnat un contract de munca dar nu m-am uitat ca nu e inegistrat la itm,acum se ... (vezi toată discuția)
Carte de munca durusoctavia durusoctavia Inainte sa intru la facultate am lucrat pentru un an de zile ca invatator titular, insa cei de la inspectorat nu mi-au facut carte de munca. In schimb am ... (vezi toată discuția)
Nu mi s-a facut/nu mi se face carte de munca acker acker Salut, Sunt angajat de prin iunie 2006 si pana in acest moment nu mi s-a facut carte de munca. Firma zice ca cei de la ITM Bucuresti ii tot amana cum ca nu ... (vezi toată discuția)