Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salut, am o intrebare la care as aprecia daca as primi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salut, am o intrebare la care as aprecia daca as primi un raspuns. ...

Salut, am o intrebare la care as aprecia daca as primii un raspuns.
Cum te poti apara in instanta atunci cand ai fost victima unei agresiuni fizice iar cel care te-a agresat te da in judecata pentru tentativa de omor, spunand ca a fost injunghiat in zona laterala a gatului cu un cutit dar defapt agresorul s-a intepat cu varful de la cutit singur in gat (adancimea ranei deci nefiind nici ea mare sau intr-o zona vitala a gatului) dupa eveniment si la politie cand a ajuns, declara fals ca el e cel care a fost victima unei agresiuni fizice si chiar tentative de omor de catre victima? Cum se poate deci dovedii in acest caz ca agresorul minte, nefiind alti martori ?
ZidanGhepard, utilizator
Buna seara! În cadrul unui proces penal se pot folosi și alte categorii de probe pe lângă declarațiile martorilor, respectiv
declarația inculpatului sau a părții civile, înscrisuri, rapoarte de expertiză, procese-verbale, fotografii, reconstituire, mijloace materiale de probă ș.a.m.d.