Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, de cateva luni imi tot vine la casa taxa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, de cateva luni imi tot vine la casa taxa speciala ...

Buna ziua, de cateva luni imi tot vine la casa taxa speciala de salubrizare in valoare de 272.04 si ma impune sa trec la contract de persoana juridica si mi s-a emis 8892 lei pe anul 2022 desi mi se ridica pubela o data pe saptamana? S-a inteleg ca statul ma obliga sa produc mai multe deseuri? Exista taxa asta de salubrizare speciala? Multumesc anticipat
Pai, solutia este sa mergeti la furnizorul dvs. de salubritate si sa discutati. Sa aveti cu dvs. ultimul contract de prestari servicii - pe persoana fizica. Dar daca functionati ca persoana juridica si totusi nu ati incheiat un alt contract de salubrizare, atunci sigur este o greseala.
Mergeti la sediul lor, birou contracte si discutati.
Mult succes!
Fiecare UAT aredreptul legal sa dispuna pentru asigurarea de fonduri la bugetul local de impunere taxe si impozite
Daca la adresa respectiva este inregistrat sediu social sau lucrativ persoana juridica pe cale de consecinta se impun obligatii fiscale majorate fata de persoanele fizice