Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Va rog sa ma lămuriți și pe mine în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Va rog sa ma lămuriți și pe mine în următoarea ...

Bună ziua,
Va rog sa ma lămuriți și pe mine în următoarea problema:
Copilul a rămas la mama și eu, tatăl, am drept de vizita o zi pe săptămână, la înțelegerea dintre părți în funcție de serviciul fiecăruia și sa îl iau doua weekenduri pe luna la mine.
La fiecare vizita săptămânală și la fiecare deplasare la mine și reîntoarcere a copilului la mama, copilul este scos și luat înapoi doar de bunica materna.
Este în regula acest lucru? In hotărârea judecătorească nu scrie cine sa îmi dea copilul și cine sa îl ia.
Întreb pentru ca mama se opune destul de des sa îmi vad copilul la vizita săptămânală și îmi tot zice ca scrie în hotarare "cu înțelegerea între părți" dar când îl vizitez și nu numai, ea nu este acasă.
Mulțumesc!
dar când îl vizitez și nu numai, ea nu este acasă.

pai si de ce ar trebui sa fie acasa? dvs va vizitati copilul, nu pe mama.
si nu scrie in hotarare ca mama sa vi-l dea sau sa il ia, asa ca vi-l poate da bunica, unde e problema ?
Proplema este ca se opune sa vin în vizita la copil în timpul săptămânii pentru ca scrie în hotărâre "cu înțelegerea dintre părți în funcție de serviciul fiecăruia". Dacă ea nu este acasă niciodată când vin la copil ce rost are sa se opună sa îmi vizitez copilul. I am cerut mereu sa vin în vizita când ea este la munca pentru a nu ne intersecta dar nici asa nu e bine. Ea nu tine cont de serviciul meu și de timpul meu. Totuși, este o distanta destul de mare de parcurs pana la copil, pierd 6 ore pe drum, doua le stau cu copilul. Deja sunt 8 ore, fără sa mai pun la socoteala orele muncite. As vrea puțin respect din partea ei. Sunt satul sa iasă bunica și sa îmi zică la plecare "sa va rupeți gatul". Dacă sunt bărbat asta nu înseamnă că trebuie să fiu neapărat vinovat de despărțirea noastră. Vina poate fi comuna sau doar a persoanelor care s au băgat în viata noastră.
Nici prin cap nu îmi trece sa o vizitez pe ea, mai ales ca si a adus deja alt bărbat acasă. Chiar nu se merita.
Maine poate îmi da copilul vecina sau vecinul, se pare ca nu este o problema din punctul dvs de vedere.
gi-jane2 a scris:

dar când îl vizitez și nu numai, ea nu este acasă.

pai si de ce ar trebui sa fie acasa? dvs va vizitati copilul, nu pe mama.
si nu scrie in hotarare ca mama sa vi-l dea sau sa il ia, asa ca vi-l poate da bunica, unde e problema ?

dani el, utilizator
Domnule, şi chiar dacă copilul vi-l dă vecina, care e problema, întreb şi eu? Important este să relaţionaţi cu copilul.
Sa își asume ca are un copil. Copilul nu l am făcut cu vecina sau vecinul..
Nu are rost sa zic mai multe dar dacă erati în situația mea nu mai aveați aceeași părere.

Martonze a scris:

Domnule, şi chiar dacă copilul vi-l dă vecina, care e problema, întreb şi eu? Important este să relaţionaţi cu copilul.

Ca are grija de copil sau nu, are importanta, ca vi-l preda vecina, nu. Poate insemna ca va evita, ceea ce nu puteti impiedica.
Dva vedeti-va de vizita si daca nu va lasa , cereti in instanta stabilirea unui program.
Eu nu am inteles daca va lasa sau nu, ca va plangeti ca vi-l da bunica, deci il vizitați.