Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, supun atentiei urmatoarea situatie: Suntem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, supun atentiei urmatoarea situatie: Suntem doua surori ...

Buna ziua, supun atentiei urmatoarea situatie:
Suntem doua surori a caror parinti divorteaza in anul 1988 cand ambele eram majore. Tatal solicita la primarie un spatiu de locuit.. In urma solicitarii primaria ii aloca un apartament cu o camera intr-un bloc cu 80 de apartamente cu o camera. Preia mobila de sufragerie din apartamentul conjugal si se muta in apartamentul alocat. Dupa 1989 il achizitioneaza de la Flips, societatea care gestiona la acea vreme imobilele de acest gen. In anul 1990 cunoaste o vecina de bloc divortata, cu 17 ani mai tanara ca el , care detinea si ea un apartament in acelasi bloc si in care locuia cu fiica ei de 17/18 ani. In decurs de cateva luni isi lasa fiica sa locuiasca singura si se muta in apartamentul tatalui si convietuiesc timp de 30 de ani fara sa se casatoreasca. In anul 1997 femeia isi vinde apartamentul pentru a-si ajuta fiica sa-si cumpere un apartament cu doua camere ( care intre timp s-a casatorit iar banii obtinuti la nunta nu-i erau suficienti sa faca achizitia). In anul 2004 tatal nostru isi vinde apartamentul pentru a-si cumpara o portiune de casa compusa din bucatarie camera , hol si baie situata intr-un imobil prevazut cu 6 apartamente si curte comuna unde se muta impreuna cu partenera lui. Aici locuieste pana la sfarsitul vietii. Tatal nostru fost un om sanatos si harnic, pensionar in momentul in care si-a cunoscut partenera si care , si dupa pensionare, ani buni a continuat sa desfasoare o activitate privata inceputa inca din anii de dinainte de ‘89. La cateva ore dupa moartea lui, port cu partenera lui o discutie referitoare la organizarea inmormantarii cand divulga din greseala ca tatal nostru nu este proprietarul casei, ci fiica si ginerele ei. Isi da seama urgent de ce spune si vrea sa schimbe vorba dar solicit lamuriri. Spunand ca e surprinsa ca nu stiu, imi motiveaza initial ca , inainte de a-si vinde apartamentul , tatal meu acumulase datorii la intretinere si pentru a evita sa i se confiste apartamentul in contul acestor datorii, fiica ei s-a oferit sa-i plateasca datoriile iar urmare acestei plati, tatal meu a “vândut” apartamentul fiicei ei. Ii spun ca un apartament proprietate personala nu se confisca pentru utilitati neplatite, ca procedura este cu totul alta , in plus , in perioada in care spune ea ca ar fi acumulat datoriile, stateau impreuna deci datoriile s-au facut in doi, deci ea a acceptat constient neplata acestor datorii. Vazand ca-i demontez motivatia, imi ofera o alta alternativa: din cauza ca tatal meu se comporta urat cu ea, hotaraste sa plece de la el ocazie cu care fiica si ginerele isi vand apartamentul cumparat dupa nunta ( ei se muta intre timp in casa parinteasca a ginerelui) si cumpara actuala casa pentru ea ca sa se mute iar cand s-a mutat, tatal meu nu s-a desprins de ea si a trebuit sa-l ia cu ea la noua casa.In timpul discutiei apare fiica. Partenera tatalui vrea sa schimbe vorba dar solicit clarificari fiicei care, luata pe nepregatite nu reuseste altceva decat sa repete aceeasi intrebare : “ cum, nu stiai? Toata lumea stie”, intrebare la care ii raspund ca toata lumea stia (inclusiv noi fiicele si mama noastra ) de 20 de ani de cand tatal meu a vandut apartamentul , ca l-a vandut ca sa-si cumpere casa. In acest moment, ginerele care asculta discutia de la intrarea in casa vrea sa iasa dar il opresc si ii cer si lui lamuriri. Cu un aer acuzator/ superior/ flegmatic imi spune ca , casa a fost cumparata din banii obtinuti din vanzarea apartamentului lor, ca ei ar fi dorit sa cumpere altceva dar la insistentele tatalui meu, ca sa-i faca pe plac, au cumparat casa care si-a dorit-o el. Motiveaza ca tatal meu a fost bine ingrijit cat timp noi, eu si sora mea am fost plecate ( sora mea e stabilita in alta tara iar eu am fost plecata 12 ani). Ii argumentez ca tatal meu nu a avut nevoie de ingrijiri din partea lui pentru ca nu a fost bolnav, ca relatia dintre el si partenera lui , traind ca un cuplu in aceeasi casa , presupunea grija unul fata de celalat. In plus ea partenera era cea care avea atacuri de ipohondrie. Auzind asta iese din casa si isi asteapta sotia in masina.
Raman mama cu fiica vadit incurcate de situatie carora le spun ca este o veste extrem de neplacuta pentru mine, ca tatal meu nu ne-a spus niciodata aceasta varianta si stiind caracterul puternic al lui precum si independenta care era foarte importanta pentru el, deduc si sunt convinsa ca el , nedand foarte mare importanta partii “birocratice” a vanzarii apartamentului si cumpararii casei, a fost inselat cu buna stiinta de catre partenera, fiica si ginere. Le spun acest lucru dar partenera tatalui mei continua sa afirme ca tatal meu a decis asta nu a fost constrans. Le spun ca, dat fiind faptul ca avea doua fiice, era omenesc si cinstit sa ne spuna mai intai noua de orice problema pe care ar fi avut-o tatal nostru fiind cele mai in masura sa o rezolvam. Ele continua sa spuna ca nu au mintit ca ele credeau ca tatal nostru ne-a spus. Le precizez ca au facut totul premeditat, ca au profitat de credulitatea tatalui meu si de decenta cu care eu am tratat relatia dintre ei in toti anii lor de convietuire. In urma aflarii acestei vesti , se poate explica de ce:
- chiar daca in toti anii de convietuire aceasta femeie se plangea ca tatal meu se comporta urat cu ea, a continuat sa stea cu el
- avea grija sa nu ma lase niciodata singura cu el, cu siguranta ii era teama sa nu-i pun intrebari.
- a refuzat amenajarea casei care e intr-o stare deplorabila, oferindu-mi ajutorul in acest sens.
- evita sa imi spuna concret situatia lor financiara incercand sa ascunda veniturile cu scopul de a crea impresia ca se descurca greu dar refuza ajutorul meu. De fapt vroia sa ascunda ca tatal meu avea pensie mare in comparatie cu a ei si nu avea cum sa justifice lipsa banilor pe care ii dadea lunar fiicei care are venituri lunare modeste iar ginerele la fel.
Relatia mea cu aceasta femeie a fost una bazata pe respect in primul rand din respect pentru decizia tatalui meu de a avea o partenera.

Din informatiile solicitate urmare acestei vesti am constatat urmatoarele:
- vechiul proprietar al casei confirma ca a vandut-o tatalui meu
- fostii vecini si cunoscutii stiu ca tatal meu si-a vandut apartamentul si si-a cumparat casa.

Intrebare: cum putem eu si sora mea sa ne recuperam dreptul de mostenitori?
~ Conținut șters la cerere ~