avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1052 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am si eu o intrebare ptr d-,voastră Mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am si eu o intrebare ptr d-,voastră Mama vrea sa ...

Buna ziua!
Am si eu o intrebare ptr d-,voastră
Mama vrea sa isi cumpere un apartament, si eu ca fiu iam propus sa imi faca mie acte pe acest apartament
Ce nu inteleg eu la mama ca mia zis ca isi face intai ea acte pe numele ei si apoi mil trece mie,asta e ce nu inteleg
Ca daca mil trece dupa (vreau vanzare-cumparare sa imi faca mie)iam zis ca o so coste asa
Ea zicandu-mi ca nu o costa nimic
Cum sa nu te coste nimic daca actul e pe numele ei intai, si apoi vrea sa mil treaca mie,nu știu de ce nu vrea sa mil treaca mie de prima data sa nu mai facem 2 cheltueli.
Ce vreau sa precizez eu sunt in alta tara iar mama e in Romania
Nu stiu daca poate sa fie aceasta problema ca nu se poate sa mil treaca mie direct eu nefiind in Romania.
Mulțumesc!

Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2022
Issaaaaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:35, 7 Martie 2022
Nu se poate legal să cumpere ea imobil, dar în C/V să fiți trecut dvs. Poate după aceea daca dorește să vi-l dea dvs, vă poate face la NOTAR act de donație, sau și mai sigur contract de întreținere.

Daca vi-; dă ca donație, sau contract de întreținere, poate să-și asigure uzufruct viager, sau habitație viageră.

Ea ce garanții contractuale are că nu va fi dată afară din casă și va ajunge pe drumuri, sau în cel mai fericit caz la azil.
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2022
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
si eu ca fiu iam propus sa imi faca mie acte pe acest apartament

o propunere ciudata, de ce as face asta daca banii sunt ai ei ?
apoi, ca sa cumpere direct pe numele dvs, ar trebui sa ii faceti o procura, altfel si sa vrea, nu poate face asta.
vreau vanzare-cumparare sa imi faca mie

trebuie sa vrea si ea, iar ca sa va vanda, trebuie sa ii dati si banii pe el, plata se face prin banca pt sume ce depasesc 10 mii de euro.
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobandire proprietate annepretylive annepretylive Buna seara.Eu locuiesc intr-un apartament,care ste pe numele tatalui meu.El vrea sa treaca apartamentul pe numele fetitei mele de 10 ani.Ma intereseaza ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am si eu o intrebare ptr dumneavoastră. mama e in ... Issaaaaa Issaaaaa Buna ziua! Am si eu o intrebare ptr dumneavoastră. Mama e in Romania si vrea sa isi cumpere un apartament. Eu sunt in strainatate si mama vrea sa imi ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu clauza IONUTVLS IONUTVLS Bunaziua.Am si eu nevoie de un sfat legat de cum ar trebui facut un contract de vanzare cumparare daca se poate. Problema este in felul urmator :Bunica din ... (vezi toată discuția)