Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatorii

buna ziua

sunt in preaviz si am inaintat conducerii unitatii o cerere pentru plata a 2 salarii compensatorii.

intrebarea mea este in ce baza se platesc aceste salarii compensatorii (stat de plata ...) si care este termenul limita de plata a acestora?

va multumesc
foarte bine ai procedat, si eu voi proceda la fel daca va fi cazul.
in cazul meu nu e vorba de concedieri colective, ci de restructurari de posturi in cazul a doar 4 persoane. am pus intrebarea de mai sus pentru ca astazi mi s-a transmis ca in cazul in care este legal sa mi se acorde acele salarii compensatorii, sau cel putin unul din ele, asa cum spune legea, acestea mi se vor acorda in termen de 30 zile de la data la care am facut cererea, adica pe 14 februarie. dupa cum am spus contractul meu de munca se incheie in 30.01.2010.
mult succes si tie, si sper sa ne tii la curent cu rezultatul actiunii tale.
se pare ca e nevoie de exemple ca sa ni se respecte si noua niste drepturi