avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actiune timbrata insuficient
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actiune timbrata insuficient

Buna,

Ce se intampla daca am depus o somatie (og.119/2007) am timbrat 39 lei + 0.30 lei...si mi-au trimis in citatie mentiunea ca mai trebuie achitat 5,7 lei diferenta de timbru...care n-am apucat s-o platesc pana la primul termen (la care nu m-am prezentat). Se va judeca in lipsa (am cerut asta), se respinge?!

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DAYANA_Only , utilizator 22:04, 19 Ianuarie 2010
Actiunea se respinge.
si ce pot sa fac? pot merge pe og 5/2001? se considera epuizata calea oferita de og 119/2007, sau o pot introduce iar si timbrata de data aceasta.

Introduceti alta actiune timbrata.
O somatie bazata pe og 5/2001 sau og 119/2007, nu se timbreaza fix 39 + 0.30 lei?
Actiunea amintita de dvs se timbreaza cu 39 lei + timbre judiciare in valoare de 3 lei (30.000 lei vechi). Vi s-a cerut sa depuneti diferenta de 5, 7lei, sau ati vrut sa scrieti 2, 7?

In ambele proceduri (OG 5/2001, OUG 119/2007) se prevede ca daca cererea creditorului a fost respinsa, creditorul are la indemana procedura comuna.

Dar avand in vedere ca dvs nu v-a fost judecata cererea si s-a respins ca insuficient timbrata...vad ca vi se spune sa o depuneti din nou, de data asta corect timbrata. Ar fi mai convenabil asa, dar ... oare e ok?

Poate ne anuntati cum ati procedat pana la urma! Succes!

Alte discuții în legătură

Taxa timbru aleius aleius Buna ziua, trebuie sa depun un dosar pt. recuperarea unei creante.Cat este taxa de timbru?In ianuarie am depus alt dosar si am platit 39 lei.S-a ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de plata 119/2007 fany22 fany22 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, cum se timbreaza o actiune pe oug 119/2007? 39 lei + 0,30 lei? fiindca le-am timbrat pe toate asa, si unele se admit, ... (vezi toată discuția)
Og 5/2001 versus oug 119/2007 Emil Lasconi Emil Lasconi Fratilor va rog sa ma ajutati. Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am ... (vezi toată discuția)