Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actiune timbrata insuficient
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actiune timbrata insuficient

Buna,

Ce se intampla daca am depus o somatie (og.119/2007) am timbrat 39 lei + 0.30 lei...si mi-au trimis in citatie mentiunea ca mai trebuie achitat 5,7 lei diferenta de timbru...care n-am apucat s-o platesc pana la primul termen (la care nu m-am prezentat). Se va judeca in lipsa (am cerut asta), se respinge?!

Multumesc!
Actiunea se respinge.
si ce pot sa fac? pot merge pe og 5/2001? se considera epuizata calea oferita de og 119/2007, sau o pot introduce iar si timbrata de data aceasta.

Introduceti alta actiune timbrata.
O somatie bazata pe og 5/2001 sau og 119/2007, nu se timbreaza fix 39 + 0.30 lei?
Actiunea amintita de dvs se timbreaza cu 39 lei + timbre judiciare in valoare de 3 lei (30.000 lei vechi). Vi s-a cerut sa depuneti diferenta de 5, 7lei, sau ati vrut sa scrieti 2, 7?

In ambele proceduri (OG 5/2001, OUG 119/2007) se prevede ca daca cererea creditorului a fost respinsa, creditorul are la indemana procedura comuna.

Dar avand in vedere ca dvs nu v-a fost judecata cererea si s-a respins ca insuficient timbrata...vad ca vi se spune sa o depuneti din nou, de data asta corect timbrata. Ar fi mai convenabil asa, dar ... oare e ok?

Poate ne anuntati cum ati procedat pana la urma! Succes!