avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actiune timbrata insuficient
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actiune timbrata insuficient

Buna,

Ce se intampla daca am depus o somatie (og.119/2007) am timbrat 39 lei + 0.30 lei...si mi-au trimis in citatie mentiunea ca mai trebuie achitat 5,7 lei diferenta de timbru...care n-am apucat s-o platesc pana la primul termen (la care nu m-am prezentat). Se va judeca in lipsa (am cerut asta), se respinge?!

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DAYANA_Only , utilizator 22:04, 19 Ianuarie 2010
mi s-a cerut diferenta de 5,7 lei (57.ooo vechi)...revin cu infos.
solutia este: Anulează ca nelegal timbrată. In cazul acesta, voi merge si voi depune aceeasi cerere + 39 lei +3 lei?
O idee:
mai depuneti odata cererea in baza oug 119 si abia apoi daca va este respinsa, mergeti pe calea dreptului comun. Mai incercati odata cu oug 119 ca sa nu ajungeti direct la cealalta varianta, unde se timbreaza la valoare si evident nu va convine.
Noapte buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru aleius aleius Buna ziua, trebuie sa depun un dosar pt. recuperarea unei creante.Cat este taxa de timbru?In ianuarie am depus alt dosar si am platit 39 lei.S-a ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de plata 119/2007 fany22 fany22 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, cum se timbreaza o actiune pe oug 119/2007? 39 lei + 0,30 lei? fiindca le-am timbrat pe toate asa, si unele se admit, ... (vezi toată discuția)
Og 5/2001 versus oug 119/2007 Emil Lasconi Emil Lasconi Fratilor va rog sa ma ajutati. Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am ... (vezi toată discuția)