Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actiune timbrata insuficient
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actiune timbrata insuficient

Buna,

Ce se intampla daca am depus o somatie (og.119/2007) am timbrat 39 lei + 0.30 lei...si mi-au trimis in citatie mentiunea ca mai trebuie achitat 5,7 lei diferenta de timbru...care n-am apucat s-o platesc pana la primul termen (la care nu m-am prezentat). Se va judeca in lipsa (am cerut asta), se respinge?!

Multumesc!
mi s-a cerut diferenta de 5,7 lei (57.ooo vechi)...revin cu infos.
solutia este: Anulează ca nelegal timbrată. In cazul acesta, voi merge si voi depune aceeasi cerere + 39 lei +3 lei?
O idee:
mai depuneti odata cererea in baza oug 119 si abia apoi daca va este respinsa, mergeti pe calea dreptului comun. Mai incercati odata cu oug 119 ca sa nu ajungeti direct la cealalta varianta, unde se timbreaza la valoare si evident nu va convine.
Noapte buna!