Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In 2o12 am cumpărat și totodată preluat datoriile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In 2o12 am cumpărat și totodată preluat datoriile la apartament(700ron)la ...

In 2o12 am cumpărat și totodată preluat datoriile la apartament(700ron)la asociație.Nu am platit și am plecat în străinătate.Anul trecut ne-am întors acasă și surpriza:2600ron la întreținere și 3600ron penalități.In tot acest timp nu a locuit nimeni în apartament.Multumesc
ce anume va surprinde ?
Să înțeleg că nu a-ți înțeles textul?

gi-jane2 a scris:

ce anume va surprinde ?

Dvs. nu ati inteles, sunt cheltuieli de intretinere (majoritare) care nu depind de numarul de persoane care locuiesc acolo ci de cota parte indiviza pe care o aveti, adica de marimea proprietatii. Ca sa va lamuriti cititi cu atentie legea 196/2018 a asociatiilor de proprietari si pe cea de dinainte- legea 230/2007.
[ link extern ]
Macar articolele de la 75 la 93 in legea 196.
latka, moderator
Este temeinic si legal daca ati preluat debitul dar nu ati achitat sa vi se aplice penalitati
Chiar daca ati fost plecat din tara,legiuitorul a prevazut obligatia in sarcina proprietarului indiferent daca locuieste sau nu in imobil,sa contribuie lunar la intretinere cel putin parti comune -daca exista aparate individuale de contorizat utilitati furnizate in sistem centralizat
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are dreptul legal sa aplice penalitati la orice suma cu titlul de restanta,in cuantum dispus de adunarea generala,dar nu mai mare de 0,2% zi/intarziere
Conform disp L nr 196/2018 valoarea penalitatilor nu poate depasi suma de baza la care au fost aplicate astfel ca valoarea precizata de dv de 3600 lei penalitati la total debit 2600 lei nu respecta dispozitia in vigoare
Dar inainte de a va adresa forumului, ati mers la sediul asociatieio sa intrebati, sa solicitati niste explicatii cu privire la ceea ce va surprinde?
Asa cum v-a sfatuit si @latka, cititi cu atentie prev. L 196 / 2018, sau daca nu aveti timp, angajati un avocat sa se ocupe de problema dvs. S-ar putea ca toate cheltuielile sa se dubleze, dar vorba aia: dai un ban dar stai in fata...
Succes!