Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat autoturism
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat autoturism

trebui sa fie neaparat autentificat un contract de comodat pentru un autoturism,acesta fiind facut intre o persoana juridica eu fiind patron si o persoana fizica tot eu fiin aceea?
nu
Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului.
Legea nu cere nici o forma speciala pentru validitatea lui. Contractele se pot incheia prin liberul consimtamant al partilor.
cum ar trebui scris un astfel de contract intre doua firme cu acelas administrator,specific ca masina este propietatea uneiadintre ele.