avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua și mulțumesc anticipat pentru toate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua și mulțumesc anticipat pentru toate răspunsurile. ...

Bună ziua și mulțumesc anticipat pentru toate răspunsurile. Am următoarea dilema,am găsit un apartament pe care vânzătorul cere 50000€. Ne-am hotărât sa îl cumparam prin programul Prima Casa. De la banca ni s-a spus ca avem nevoie de un antecontract semnat între noi și vânzător. Vânzătorul ne-a cerut 10% din valoare la semnarea antecontractului. Este o suma corecta? Ce ma sfătuiți sa fac. Mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista o suma "corecta".
Avansul în conveniti dvs, părțile.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
e important sa prevedeti in contract ca nu va pierdeti avansul in caz ca banca nu va acorda imprumutul din orice motiv, insa in cazul in care vanzatorul se razgandeste, sa va dea mai multi bani inapoi ( fixati impreuna cat) ca sa va acoperiti cheltuielile cu banca etc.
Fixati data semnarii contractului peste destul timp pt ambele parti, dvs sa primiti imprumutul, vanzatorul sa fie gata cu actele ( daca e cazul)
Ultima modificare: Duminică, 13 Martie 2022
gi-jane2, moderator
Mulțumesc mult pentru răspuns.. ideea e ca dacă nu îmi acorda banca imprumutul,am înțeles ca trebuie sa îl dau în judecata pentru recuperarea sumei.

gi-jane2 a scris:

e important sa prevedeti in contract ca nu va pierdeti avansul in caz ca banca nu va acorda imprumutul din orice motiv, insa in cazul in care vanzatorul se razgandeste, sa va dea mai multi bani inapoi ( fixati impreuna cat) ca sa va acoperiti cheltuielile cu banca etc.
Fixati data semnarii contractului peste destul timp pt ambele parti, dvs sa primiti imprumutul, vanzatorul sa fie gata cu actele ( daca e cazul)

Nu neapărat. Poate e o persoana ok si va returnează avansul.
Discutați și cu cei de la banca. În general, funcționarul de la credite poate aprecia dacă aveți șanse sa obțineți creditul sau nu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avansul este mai mult decat ok,mai ales ca este vorba despre.un apartament care exista.Greseli comit cei care achita 50%sau uneori integral pt imobile aflate doar in stadiul de proiect sau in diferite stadii de finalizare.
Ultima modificare: Duminică, 13 Martie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere antecontract apartament geotibi geotibi Buna seara, Acum circa 3 saptamani am incheiat un antecontract de vanzare - cumparare al unui apartament cu urmatoarele conditii: in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Nerespectare antecontract vanzare apartament costi1987 costi1987 Buna ziua, Am un apartament la vanzare si saptamana trecuta m-am inteles cu niste clienti sa il cumpere. Mi-au cerut contractul de vanzare-cumparare, ... (vezi toată discuția)
Cum procedam la cumpararea unui apartament cu datorii la intretinere de peste 15.000 lei carma_galati carma_galati Buna ziua As dori sa pot obtine un sfat sau o solutie daca se poate. Sunt in cazul in care achizitionez un imprumut pentru prima casa cu avans de 5% ... (vezi toată discuția)